ליווי הפסקות הריון ולידות שקטות

hug.jpg
לראשונה, תמיכה מקיפה להורים שעברו לידה שקטה
משרד הבריאות פרסם נהלים מקיפים להענקת ליווי רגשי להורים שחוו אובדן הריון, והסדרת הליך קבורת התינוקות שנפטרו. כעת, לראשונה תספק המדינה רשת תמיכה להורים המתמודדים עם מותו בטרם עת של ילדיהם.

21/1/2019

> מהי הפסקת היריון מאוחרת?
> מהי וועדה להפסקת היריון?
> האם בכל הפסקת הריון צריך לעבור וועדה?
> גרידה לעומת לידה שקטה- מה ההבדל?
> מהם הגורמים התומכים בתהליך מבחינה רגשית?

 
אירוע של הבאת ילד לעולם הוא אחת מנקודות הצומת המשמעותיות ביותר בחיים אך למרבה הצער לא כל היריון מסתיים בחיבוק של תינוק בריא ושלם.


אובדן היריון מתייחס הן להפלה טבעית ומוות עוברי בתוך הרחם והן להפסקת היריון יזומה בכל שלבי ההיריון. כל הפסקת היריון משבוע 13 והלאה, מוגדרת הפסקת היריון מאוחרת.


בהריון רצוי, כאשר עולים ממצאים שעלולים לסכן את חיי האם או העובר מבחינה רפואית, מתעוררת אצל ההורים אי וודאות ובלבול. ממקום של היריון בריא תמים ושמח, התחושה מוחלפת בכאב קשה לעיכול וההתמודדות עם קבלת הבשורה איננה פשוטה. הפסקת הריון עם עובר חי, מצריכה אישור של וועדה להפסקת היריון בכל שלבי ההיריון.


ברוב המקרים ההחלטה לגשת לוועדה להפסקת היריון צריכה להיות מהירה,במיוחד בהפסקות היריון מאוחרות. הזמן משחק תפקיד חשוב בהקשר בריאותי-רגשי מוסרי וכן בהיבט החוק של משרד הבריאות העוסק בתחום הפסקות הריון.

 

מצד אחד יש רצון לפעול כמה שיותר מהר כדי לסיים עם אי הוודאות ולקבל מידע רפואי מספק שיעזור בקבלת החלטה. מצד שני, הפרידה מהיריון רצוי איננה פשוטה וברור שלכל החלטה שתילקח יהיה מחיר.


בהמשך, במידה והוועדה מאשרת להפסיק את ההיריון, נקבעת דרך ההפסקה לפי גיל ההיריון - גרידה או לידה שקטה. הריונות מעל שבוע 22 מחייבים ביצוע של פעולה מקדימה שנקראת פטיסייד ובמילים אחרות- הפסקת דופק עוברי.


תהליך הפסקת ההיריון מלווה ע"י השירות הסוציאלי בבתי החולים, הפנייה לוועדות נעשית דרכם ובעזרתם. השירות הניתן על ידם הינו משמעותי וחשוב, כך גם הליווי של המיילדות בחדר הלידה והאחיות במחלקה. יחד עם זאת, שירות זה הינו נקודתי ולעיתים התחושה היא שיש צורך בדמות אחת המלווה את האישה מתחילת התהליך עד סופו.
 
כמיילדת בעלת ניסיון וידע מקצועי רב בתחום הטיפול בהפסקות הריון מאוחרות ולידות שקטות, ומתוך היכרותי את צרכי המשפחות מקרוב, אני רואה חובה ואחריות גדולה לעזור לנשים וזוגות שלא זוכים לסיים את ההיריון עם עובר בריא ולעיתים אף נאלצים להפסיק את התהליך עוד בשלביו המוקדמים יותר.
 
הליווי שאני מעניקה הוא על בסיס אישי ומקצועי החל מרגע קבלת הידיעה, שלב הוועדה ועד לסיום ההיריון בבית החולים. הניסיון הידע והביטחון אותם אני מעניקה בשלבים אלו מאפשרים לעבור תהליך קשה זה בשילוב כל הכוחות הנדרשים כדי לצאת ממנו מחוזקים ככל הניתן.
 
הליווי שאני מציעה כולל:

 • קו פתוח המאפשר לכם אוזן קשבת ומענה אישי ומקצועי לשאלות מטרידות שצפות לאורך כל התהליך.
   

 • פגישת הדרכה והכנה לקראת התהליך הצפוי בבית החולים,
   

 • ליווי בתהליך הפסקת ההיריון בבית החולים : גרידה או לידה שקטה

      (כולל ליווי בהפסקת דופק עוברי במידה ונדרש).

 • עיבוד רגשי של התהליך תוך זיהוי המשאבים הקיימים ותרגול השימוש בהם, במטרה שתתאוששו בדרך הטובה ביותר.
   

 • במידת הצורך, הפניה למקורות תמיכה נוספים להם תזדקקו

       הליווי ניתן על מנת להקל עליכן בכל התהליך מבחינה פיסית ורגשית 

 
חשוב לציין כי תפקידי בליווי זה אינו לוקח כל חלק בהחלטה

אם להמשיך או להביא את ההיריון לסיומו

 

כל המידע הינו חסוי ולא יועבר לשום גורם אחר אלא ברשות המשפחות.

 

**  הדרכה בעברית ובאנגלית.**

  **  החזרים מכל קופות החולים עבור השירותים - אחות ודולה **
                   **  הסדר עם כללית מושלם  - הכנה ללידה  שקטה **